Tatiana Tołstoj

 

Tatiana Tołstoj, ros. Татьяна Никитична Толстая (ur. 3 maja 1957  w Leningradzie).

Rosyjska pisarka. Od 1988 wykładała literaturę rosyjską w Princeton w USA. Obecnie mieszka i tworzy w Moskwie, prowadzi telewizyjny program „Szkoła obmowy” (Школа злословия).

Urodziła się w Leningradzie, tam też ukończyła filologię klasyczną na uniwersytecie. Po studiach przeniosła się do Moskwy, gdzie do 1983 r. pracowała w wydawnictwie „Nauka” w redakcji literatury Wschodu.

Debiutowała w 1983 r. w czasopiśmie „Awrora”, opowiadaniem Na zołotom krylce sidieli . Pod takim samym tytułem wyszedł w 1988 r. zbiór opowiadań powstałych w latach 80.

W 1990 r. pisarka wyjeżdża do USA, by wykładać tam literaturę rosyjską i odtąd przez całe lata 90. spędza w USA kilka miesięcy roku. Współpracuje w tym czasie z tygodnikiem „Moskowskije nowosti” i pismem „Stolica”. Pojawiają się pierwsze tłumaczenia utworów Tołstoj na angielski, niemiecki, francuski i inne języki. W 1997 r. wychodzi wznowienie jej opowiadań Liubisz – nie liubisz, a w 1998 r. napisana wspólnie z siostrą Natalią książka Siostry.

Proza Tołstoj, wyróżniająca się bardzo oryginalny stylem, nie wszystkim się podobała, zwłaszcza oficjalna krytyka odnosiła się do niej nieufnie. Wśród swych zwolenników autorka zyskała sobie uznanie jako twórca bardzo niezależny.

W roku 2000 (2001) wychodzi powieść Tołstoj Kyś (Кысь), odmienna od jej dotychczasowego dorobku i prowokująca bardzo różne reakcje krytyki. W powieści przedstawiona jest degeneracja Rosji po wybuchu atomowym. Obraz nakreślony jest z dużą dozą sarkazmu.

Jest wnuczką pisarza Aleksego tołstoja. Ma syna Artemija Lebiediewa (ur.1975). Bywa nazywana „rosyjską Orianą Fallaci”. Za powieśćKyś otrzymała w roku 2000 prestiżową nagrodę Triumf.

Bibliografia:

 1. Siostry („Сёстры”, powieść napisana wspólnie z siostrą Natalią)
 2. „Река Оккервиль”
 3. Kyś („Кысь”, powieść, 2000- wydanie polskie 2004)
 4. „Иностранец без питания”
 5. „Ночь”
 6. „День”
 7. „Двое”
 8. „Изюм”
 9. „Одна”
 10. „Сюжет”
 11. „Милая Шура”

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s